| Part Number | SMBJ5.0A-E3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 716230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ5.0A-E3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ5.0A-E3 52 |
|---|---|
| Supplier Package | SMB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 5 V |
| Maximum Clamping Voltage | 9.2 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 10 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Maximum Peak Pulse Current | 65.2 A |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 800 uA |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ5.0A-E3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMA Flat Download PDF datasheet for SMA6F12AVCL.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 600W 2-Pin SMBG T R Download PDF datasheet for SMBG18A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE200CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 17.1V 400W 2-Pin DO-213AB T R Download PDF datasheet for TGL41-20A-E3 96.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T18A-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 170V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ170CA.pdf |
|
ROHM | DIODE SCHOTTKY; PMDS; T R - |
|
Semtech | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 50W 6-Pin SC-89 T R Download PDF datasheet for RClamp0502A.TCT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 273V 400W 2-Pin DO-204AL Tape and Ammo Download PDF datasheet for BZW04-273B-E3 73.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 70V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ70CA-TR.pdf |